کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش ساده برای مشاهده و بررسی دهانه رحم و قسمت های پایینی رحم که در بالای واژن قرار دارند، می باشد. انجام این آزمایش معمولاً زمانی نیاز است که در طی تست پاپ اسمیر و آزمایشات بررسی دهانه ی رحم، مورد مشکوکی مشاهده شود.

این سلول ها معمولاً بی ضرر بوده و به خودی خود از بین می روند. ولی گاهی اوقات در صورت عدم درمان، احتمال ابتلای بیمار به سرطان دهانه رحم وجود دارد. در روش کولپوسکوپی، سرطانی بودن این سلول ها سنجیده شده و نیاز به درمان و برداشتن این توده ها سنجیده می شود.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

علت انجام کولپوسکوپی

در صورت وجود موارد زیر امکان نیاز به انجام کولپوسکوپی وجود دارد:

 • برخی سلول های موجود در نمونه ، غیر طبیعی باشند.
 • پرستار یا پزشکی که آزمایشات تصویری را انجام می دهد، تشخیص دهد که دهانه ی رحم فرد سالم به نظر نمی رسد.
 • امکان ارائه یک نتیجه ی قطعی بعد از انجام آزمایشات مکرر تصویری وجود ندارد.
 • برای بررسی زگیل تناسلی از این روش استفاده می گردد.

همچنین در خصوص تعیین علت برخی مشکلات مانند خونریزی غیر طبیعی از واژن (برای مثال خونریزی بعد از رابطه ی جنسی) می توان از این آزمایش بهره گرفت. نیاز به هیچ نگرانی ای برای انجام این روش نمی باشد. احتمال وجود سرطان رحم و وخیم تر شدن سلول های سرطانی تا جلسه ی کولپوسکوپی خیلی بعید است.

کولپوسکوپی یک روش ساده برای مشاهده و بررسی دهانه رحم و قسمت های پایینی رحم که در بالای واژن قرار دارند، می باشد. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی این روش را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۰۳۲۳۹۶ و ۰۲۱۸۸۰۳۰۳۱۰ و ۰۲۱۴۴۰۷۹۱۳۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

روش انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی معمولاً در کلینیک مجهز درمانی قابل انجام است و معمولاً ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول انجامیده و در همان روز فرد مرخص می شود. در طول این روش:

 • فرد از ناحیه کمر به پایین لباس های خود را درآورده و بر روی یک صندلی مخصوص ( که بخشی از آن صندلی پاهای فرد را حمایت کرده و در وضعیت خاصی قرار می دهند) دراز می کشد.
 • اسپکولوم ( وسیله ای مخصوص وارد شدن به داخل واژن و فراهم آوردن دید مناسب) به آرامی وارد واژن می شود و واژن را باز می شود.
 • یک میکروسکوپ به همراه نور برای مشاهده دهانه ی رحم به کار می رود. این میکروسکوپ با بدن فرد تماسی نداشته و داخل بدن فرد نمی شود.
 • مایع یا محلول خاصی به دهانه ی رحم زده می شود تا هر گونه ناحیه و زائده ای را در ناحیه مشخص کند.
 • یک نمونه ی کوچک ( بیوپسی ) از بافت مشکوک ممکن است گرفته شود تا در محیط آزمایشگاهی مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد. این نمونه گرفتن ممکن است کمی دردناک باشد.

در صورتی که غیر طبیعی بودن توده ای که در دهانه رحم مشاهده می شود واضح باشد، پزشک در حین انجام کولپوسکوپی، توده را بر می دارد. در صورتی کهمتخصص زنان به سرطانی بودن توده مشکوک باشد، باید تا نتیجه ی بیوپسی صبر نمود.

تفسیر نتیجه کولپوسکوپی

نتیجه کولپوسکوپی و نمونه ی بیوپسی به صورت زیر است:

 • طبیعی. حدوداً ۴ مورد از ۱۰ زن مورد آزمایش هیچ مورد مشکوکی ندارند.
 • غیر طبیعی. حدوداً ۶ مورد از ۱۰ زن سلول های غیر طبیعی داشته که ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

پزشک برای تفسیر نتیجه بیوپسی از CIN یا CGIN استفاده کرده و این نام پزشکی سلول های غیر طبیعی می باشد. این نام با یک شماره همراهی شده و برای مثال CIN 1 به معنای احتمال سرطانی شدن سلول ها می باشد. عدد بالاتر نشانه ی شانس بالاتر سرطانی شدن سلول ها، در صورت عدم درمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 7 =