زایمان سزارین یا طبیعی

زایمان سزارین یا طبیعی

امروزه زایمان به روش های مختلفی انجام می شود ،بسته به شرایط هر فرد، روش زایمان انتخاب می شود . بارداری و زایمان یکی از مراحل مهم در زندگی هر فرد می باشد که نیاز به توجه دارد . اگر شما هم مایل به دانستن  روش های زایمان هستید بهتر است مقاله زیر را مطالعه فرمایید . زایمان به روش های مختلفی همچون طبیعی و سزارین انجام می شود . در ابتدا بهتر است به بررسی زایمان طبیعی یا واژینال بپردازیم .

از زمان های گذشته زایمان به روش طبیعی  در بین مردم شناخته شده بود  و بسیار مورد استفاده قرار می گرفت ،در حقیقت یکی از روش های زایمان که کاملا ایمن و بی خطر است زایمان به روش طبیعی است که  مادر و جنین  عوارضی شامل آن ها نمی شود .

در طی این روش زایمان جنین از طریق  رحم مادر متولد می شود  . بسیاری از بانوان از درد در زمان زایمان طبیعی می ترسند و دلیل انتخاب زایمان به روش سزارین درد در هنگام زایمان است ،در صورتی که امروزه با مداخلات متخصص زنان و تجویز دارو ها مادر  قبل از زایمان طبیعی عملا درد کمی را احساس می کند ،این درد کاملا قابل تحمل است . بهتر است تنها زایمان سزارین در زمان مورد نیاز و اضطراری انجام شود .

زایمان سزارین یا طبیعی

زایمان سزارین یا طبیعی

.کاندید اقدام به زایمان طبیعی

طبق توصیه ACOG در سال 2013 زنانی که فقط سزارین با برش عرضی در قسمت تحتانی  رحم دارند کاندید تلاش جهت  اقدام به زایمان  واژینال هستند  و باید  با آن ها در مورد اقدام  به زایمان به جای  سزارین الکتیو مشاوره  شود .

هر نوع سابقه  زایمان طبیعی ،قبل یا بعد از سزارین ،پیش آگهی VBAC بعدی را بسیار بهتر می کند . سابقه زایمان قبلی  احتمال  پارگی رحم  و سایر  عوارض را کاهش می دهد . گفته شده که  زایمان واژینال قبلی ،بهترین عامل در پیش آگهی است .

مراحل وضع حمل

زایمان را می توان به چهار فاز تقسیم کرد  که با  تغییرات  فیزیولوژیک  عمده  در میومتر و سرویکس همراهند . فاز های  زایمان عبارتند از  :

 • پیش در آمد وضع حمل
 • آمادگی برای  وضع حمل
 • فرآیند فاز وضع  حمل ( مرحله اول و دوم و سوم  زایمان )
 • ریکاوری

این نکته  حائز اهمیت است که نباید  فاز های  زایمان را  با مراحل بالینی  زایمان  که  با هم  فاز سوم  زایمان را تشکیل  می دهند ، اشتباه گرفت . مرحله سوم و مرحله آخر شامل خروج نوزاد تا خروج جفت می باشد .

در مواردی ممکن است زایمان طبیعی به زایمان سزارین بی انجامد ،از جمله این شرایط :

 • افت ضربان قلب جنین
 • بالا رفتن فشار خون مادر
 • کنده شدن جفت
 • نارس بودن جنین
 • عدم تناسب اندازه سر جنین  به نسبت لگن مادر
 • وضعیت قرار گیری جنین در رحم
 • اختلالات موجود در بند ناف  و جفت

در صورتی که هر یک از موارد ذکر شده قبل از زایمان یا در حین زایمان رخ دهد ،با انجام زایمان سزارین  متخصص زنان احتمال بروز خطر را از بین می برد .

بسیاری از مادران تمامی شرایط زایمان طبیعی را دارند ،اما به دلیل ترس از زایمان طبیعی به زایمان سزارین رو می آورند .

انواع زایمان

انواع زایمان

علائم شروع زمان زایمان

علائم شروع زایمان می تواند علائم مختلفی داشته باشد  ،شروع درد  در ناحیه زیر شکم و کمر  که با گذشت زمان بیشتر می شود از علائم اصلی شروع زایمان طبیعی می باشد . در مراحل اولیه این درد طولانی و  با شدت کمتری می باشد ،اما با گذشت زمان درد  کوتاه تر و شدت آن بیشتر می شود .

مشاهده ترشحات خونی از  مهبل و واژن

زمانی که جنین به سمت رحم می چرخد  ،فشار به رحم وارد می شود ،این فشار سبب دیده شدن ترشحات خونی می باشد  ،ترشحات خونی از دیگر علائم زمان زایمان طبیعی می باشد .

آبریزش از مهبل و یا واژن

در صورت مشاهده هر گونه آبریزش از مهبل و یا واژن  ، لازم است تا هر چه سریعتر تر به بیمارستان مراجعه کنید . بهتر است  بامتخصص زنان خود در رابطه با علائم شروع زمان زایمان مشورت کنید تا با شروع هر کدام از آن ها اقدامات انجام زایمان را فراهم کنید .

مراقبت های لازم حین  زایمان طبیعی

در VBAC احتمال پارگی رحم وجود دارد. لذا لازم است تا زایمان طبیعی در مراکزی انجام گیرد  که دسترسی فوری  به امکانات و پرسنل  مورد نیاز  جهت مراقبت های  ضروری وجود  داشته باشد . همچنین جهت اداره  پارگی رحم  برنامه  ای از قبل پیش بینی  شده باشد .

آماده سازی سرویکس و تحریک زایمان

مهم آن که هر گونه تلاش  برای القا لیبر  باعث افزایش شکست  تلاش  های زایمان می شود .  ارتباط بین القا  و تقویت زایمان  ،و خطرات  پارگی رحم  دقیقا مشخص نیست . ولیکن  استفاده  از پروستاگلندین  ( میزوپرستول ) منع مصرف دارد . لازم به ذکر است که در صورتی که سن  حاملگی بیشتر از 40 هفته باشد از القا یا تقویت لیبر استفاده نمی شود.

تجویز اکسی توسین برای القا  یا تقویت زایمان ،از عوامل افزایش  بروز پارگی رحمی  بوده است . خطر پارگی در تجویز  حداکثر دوز  اکسی توسین  تجویز نشود .ولی در مطالعه ای مشخص گرددی  القای لیبر با افزایش  پارگی رحم  همراه نیست .

تجویز پروستاگلاندین های مختلفی  برای آماده سازی  سرویکس  یا القا  زایمان نیز دیده می شود .  ولی کاربرد این دارو ها در زنانی  که سابقه سزارین  دارند ، چندان شناخته شده نیست . لذا توصیه می شود  که کاملا احتیاط شود و شرایط  بیمار در نظر گرفته شود .

خطر پارگی به دنبال  القا زایمان  به کمک پروستاگلاندین ، 15 برابر  بیشتر  از سزارین است .

بررسی اسکار رحمی

بسیشتر متخصصین زنان پس از اتمام موفقیت آمیز زایمان سزارین  ،سلامت و یکپارچگی  اسکار قبلی را بررسی می کنند ،ولی سایرین  آن را بیهوده می دانند . ترمیم جدائی اسکار تنها زمانی توصیه می شود که به شدت در حال خونریزی باشد . چنانچه جداشدگی محل اسکار بدون علامت باشد ،نیازی به لاپاراتومی تجسسی و ترمیم نیست . هر اقدامی جهت لاپاراتومی  و ترمیم ،بستگی  به وجود خونریزی  فعال ،اندازه پارگی و نیز ورود  یا عدم  ورود به  حفره صفاتی دارد .

انواع زایمان

انواع زایمان

زایمان سزارین

زایمان سزارین چیست ؟

سزارین، زایمان یک کودک از طریق برش جراحی در شکم مادر و رحم است در سایر موارد، جراحی به علت عوارض پیش بینی نشده مورد نیاز است. اگر شما یا کودک شما در معرض خطری جدی است، پزشک شما را اجبار می کند که زایمان سزارین انجام دهید.

در چه صورتی فرد باید زایمان سزارین انجام دهد ؟

 • شما سزارین قبلی با یک برش کلاسیک عمودی رحم (این نسبتا نادر است) داشته اید.
 • شما بعضی از انواع جراحی تهاجمی رحمی مانند یک میکومکتومی (حذف جراحی فیبروئید)، که باعث افزایش ریسک رحم در طول زایمان واژینال می شود، داشته اید.
 • شما بیش از یک کودک را حمل می کنید (ممکن است شما بتوانید دوقلوها را به صورت واژینال تحویل دهید یا ممکن است به سزارین نیاز داشته باشید، بسته به عوامل مانند چگونگی در دوران بارداری و موقعیت دوقلوها وجود دارد.) .
 • انتظار می رود که نوزاد شما بسیار بزرگ باشد (یک بیماری شناخته شده به عنوان ماکروزومی).
 • کودک شما در موقعیت شانه یا عرضی است. در بعضی موارد، مانند حاملگی دوقلو که اولین نوزاد سر پایین است، اما کودک دوم شکم است، نوزاد شکم ممکن است واژینال تحویل شود.
 • شما یک انسداد دارید، مانند یک فیبر بزرگ، که تحویل واژن را مشکل یا غیر ممکن می کند.
 • نوزاد دارای ناهنجاری شناخته شده یا ناهنجاری است که موجب زایمان واژن می شود، مانند بعضی از موارد نقص لوله باز عصبی.
 • شما HIV مثبت هستید و آزمایشات خون در انتهای بارداری نشان می دهد که بار ویروسی بالا دارید.

توجه داشته باشید که مراقب قبل از عمل جراحی خود را قبل از 39 هفته انجام می دهد، مگر اینکه علت پزشکی برای انجام این کار باشد ، تا اطمینان حاصل شود که کودک بالغ به اندازه کافی سالم باشد.

انواع زایمان

قبل از عمل زایمان سزارین

اول، متخصص زنان شما توضیح خواهد داد که چرا او معتقد است که شما زایمان سزارین انجام دهید  و از شما خواسته می شود که یک فرم رضایت نامه امضا کنید.

سپس یک متخصص بیهوشی برای بررسی گزینه های مختلف کنترل درد می آید. این روزها به ندرت  بیهوشی عمومی انجام می شود، مگر در موارد شدید اضطراری، و یا به دلایلی نمی توانید از درد ناشی از درد (مثل بلوک اپیدورال یا ستون فقرات) استفاده نکنید.

به احتمال زیاد، به شما یک بلوک اپیدورال یا ستون فقرات داده می شود که نیمه پایینی بدن شما را می سوزاند اما بیدار می شود و برای تولد نوزاد هشدار می دهد.

قبل از جراحی، داروهای اضافی دریافت خواهید کرد تا اطمینان حاصل کنید که کاملا بی حس می شوید. (در بعضی موارد در طی عمل جراحی، ممکن است احساس فشار یا احساس تردید داشته باشید).

در موارد اقدام به زایمان پارگی رحم و عوارض آن افزایش می یابد و همین عوارض علت نگرانی ها از تلاش جهت انجام سزارین واژینال می باشد ولی محققین اعتقاد دارند میزان شیوع این موارد بسیار کم می باشد به همین دلیل این عوارض به تنهایی نباید مانعی در جهت تصمیم گیری جهت تلاش برای زایمان باشد .

عوامل موثر بر اقدام به انجام زایمان سزارین

برای زنان با سابقه سزارین نوع زایمان در مشاوره قبل از بارداری با نهایتا در مراقبت های اوایل بارداری راجع به آن صحبت شود.در این مورد دو راه حل وجود دارد :

الف – سعی بر انجام زایمان پس از سزارین با هدف رسیدن به VBAC اگر در انجام این کار سزارین لازم شود شکست اقدام به زایمان واژینال گفته می شود.

ب – اقدام به سزارین تکراری الکتیو در صورتی که مادران باردار درست انتخاب شوند میزان موفقیت VBAC تقریباً 75 درصد می باشد .

کاندید اقدام به زایمان واژینال

زنانی که فقط سزارین با برش عرضی در قسمت تحتانی رحم دارند کاندید تلاش جهت اقدام به زایمان واژینال هستند و باید با آنها در مورد اقدام به زایمان به جای سزارین تکراری الکتیو مشاوره شود .

 • برش قبلی رحم : کمترین خطر جدا شدگی علامت دار اسکار در حاملگی های بعدی ، زمانی است که اسکار عرضی تنها در سگمان تحتانی رحم باشد ، بیشترین میزان پارگی در برش های عمومی ، با گسترش به فوندوس دیده می شود .مهم این که در برخی موارد اسکار کلاسیک پیش از شروع زایمان پاره شد و این پارگی ممکن است هفته ها قبل از ترم روی داده باشد .دیده اند زنانی که سابقه ی برش عمودی در سگمان تحتانی رحم بدون گسترش به فوندوس دارند می توانند کاندید مناسبی برای VBAC باشند این امر برخلاف برش کلاسیک یا T رحمی است که در این موارد VBAC ممنوع است .

امروزه اندیکاسیون برش عمودی ، بسیار اندک است اقدام به عمودی تحتانی در موارد ضروری همچون جنین پره ترم بریچ با سگمان تحتانی رشد نیافته ، تقریباً همیشه با انتشار محل بریدگی به سگمان فعال خواهد بود.

 • بستن برش قبلی :برش رحمی عرضی تحتانی معمولاً در یک یا دولایه بسته می شود مشخص نیست که خطر پارگی بعدی رحم با تعداد لایه ها ارتباط دارد یا خیر .شواهد فعلی جهت توصیه روتین برای بستن دو لایه ای کافی نیستند.در مرکز پارکلند برش سگمان تحتانی با یک بخیه دوخته می شود .